Kiedy wykonać USG i jak się do niego przygotować?

Badanie ultrasonograficzne wiąże się z diagnostyką narządów, a więc zawsze ma swoją przyczynę. Lekarz kieruje nas na nie wówczas, gdy istnieje potrzeba „obejrzenia” tego, co znajduje się wewnątrz naszego ciała. Wyjątkiem są oczywiście badania prenatalne, na które powinna zgłaszać się każda mama. Nie oznacza to jednak, by takie badanie przeprowadzać jak najczęściej, w celu potwierdzenia, że wszystko jest w porządku. Dziecko nie powinno być narażone na niepotrzebne dawki energii fal ultradźwiękowych, dlatego należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego ciążę.

Jak się przygotować?

Wszystko zależy od tego, jaki narząd będzie poddawany badaniu. W przypadku USG oka, szyi, kolana etc nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Wystarczy przyjść na umówioną godzinę i postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza. Inaczej jest w przypadku jamy brzusznej – tu  należy dostosować się ściśle do zaleceń lekarza, a przede wszystkim zadbać o wypełnienie pęcherza. Pusty pęcherz uniemożliwia jego prawidłową ocenę podczas badania (jest zapadnięty, nie widać jego współpracy z innymi narządami), natomiast pełny jest nazywany „oknem akustycznym”. Ta prosta zasada bywa często bagatelizowana, co doprowadza do konieczności powtórzenia badania.

Kolejna zasada dotyczy USG trzustki. Lekarze zalecają wówczas zażycie środka przeciw wzdęciom oraz oczyszczenie jelit. Leki, np. Espumisan przyjmujemy w przeddzień badania, by uniknąć nagromadzenia się gazów. Dzięki temu trzustka jest dobrze widoczna, a USG przebiega prawidłowo.

Badania USG są w większości przypadków szybkie, proste i bezbolesne. Jedynym nieprzyjemnym momentem może być nałożenie zimnego żelu i trudność w jego dokładnym usunięciu. Najważniejsze, by słuchać poleceń lekarza (przyjąć odpowiednią pozycję, kontrolować oddech etc) – wówczas wszystko pójdzie tak, jak powinno.
Wyjątkiem są oczywiście badania endowaginalne, endorektalne i przezprzełykowe EndoUSG – one wiążą się z dyskomfortem pacjenta, jednak warto uzmysłowić sobie, że ich celem jest powrót do zdrowia.