USG w I trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży odbywa się zazwyczaj jedno badanie. Wszystko zależy od tego, kiedy pacjentka „zorientuje się”, że jest w ciąży. Niektóre panie przychodzą do lekarza dopiero trzecim miesiącu ciąży, inne – zwłaszcza te, które z niecierpliwością oczekują dziecka – potwierdzają swe przypuszczenia na początku drugiego miesiąca. Pamiętajmy, by sprawdzić datę ostatniej miesiączki – ginekolog na pewno o nią zapyta.

Jeśli badanie odbywa się pomiędzy 6. a 8. tygodniem ciąży to najważniejszym obrazem będzie dla nas bijący punkcik – serce naszego dziecka. Można wówczas stwierdzić, że zarodek jest prawidłowo umieszczony w macicy oraz określić wiek ciążowy. Widać także, czy jest to ciąża pojedyncza, czy mnoga.

W przypadku badania USG pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży widać już o wiele więcej. To badanie, nazywane także USG genetycznym, jest obowiązkowym punktem każdej ciąży. Lekarz ocenia wówczas przezierność karkową płodu (mały zbiorniczek płynu umieszczony na karku dziecka) oraz  kość nosową – to umożliwia rozpoznanie wad genetycznych, między innymi zespołu Downa oraz rozpoznanie wad serca. Ponadto lekarz dokonuje dokładnego pomiaru, ocenia ogólną budowę anatomiczną oraz odnotowuje ruch dziecka.

USG umożliwia także dokładną ocenę macicy – jej kształt, budowę i wielkość.

Wczesna ciążaOcena kości nosowej